UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav
i Zdroj: DOTA2.cz
Článek UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav

UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav

Anonym

Anonym

16. 2. 2020 16:06

[Sponzorováno] Když se vás někdo zeptá, jak vypadá kompletně vybavená PC sestava, pravděpodobně v konečném výčtu bude chybět UPS. Ale co to vlastně UPS je?

Reklama

Ve zkratce se jedná o záložní zdroj, který váš počítač a další elektroniku ochrání proti přepětí a v případě výpadku proudu umožní fungování na baterii, abyste mohli třeba uložit důležitá data. Jak si ale ukážeme, moderní UPS umí mnohem více a rozhodně stojí za zvážení.

UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav
i Zdroj: DOTA2.cz

Výkon sice nezvýší a při běžném používání vlastně ani nebude vidět, ale v kritických momentech je k nezaplacení. Úder bleskem a následné zničení počítače je samozřejmě velmi nepravděpodobná událost. Na druhou stranu já již třeba zažil, že mi blesk odrovnal router a přes LAN kabel ještě síťovku v počítači - naštěstí zbytek přežil, což rozhodně není pravidlo.

Ono také v období letních bouřek není zrovna příjemné pořád řešit, jestli už je čas počítač vypnout a rovnou se vším odpojit ze zásuvky, aby náhodou blesk nezpůsobil škodu. Přece jen přijít o herní hardware za desítky tisíc korun, jenom kvůli tomu, že jej máte zapojen do základní zásuvky ze supermarketu, není žádná legrace.

Druhou klíčovou výhodou UPS je zabudovaná baterie. S ní se vám už nestane, že by na několik minut zrovna vypadla elektrika a vy buď přišli o práci nebo postup ve hře. Snad každá hra dnes varuje, abyste nevypínali počítač nebo konzoli v průběhu ukládání. Snadno může dojít ke korupci dat a riskovat ztrátu třeba 50 hodin v Red Dead Redemption 2 nebo Zaklínači 3. Z toho nejednomu hráči určitě běhá mráz po zádech. Nehledě na to, že pevné disky obecně nemají rády, když z ničeho nic dojde k vypnutí.

Zatím jsme si řekli, proč se UPS může hodit a vyplatit. Teď si představíme dva modely, díky kterým se výše popsané problémy stanou minulostí. Také zjistíte, že klid nejen při bouřce stojí pouze zlomek ceny vaší herní výbavy.

Jako první je na řadě model Eaton 3S 850 VA, hlavně z důvodu, že je cenově dostupnější a věříme, že se bude líbit většině našich čtenářů. Obsahuje celkem osm zásuvek, takže je zde spousta prostoru pro zapojení všech důležitých zařízení. Polovina z nich je rovněž napojena na zabudovanou baterii, abyste měli několik minut na případné uložení práce a bezpečné vypnutí. Druhá “pouze” zajistí přepěťovou ochranu a s ní velkou redukci stresu kdykoliv, když venku uslyšíte hromy. Je tedy důležité si zapojení trochu promyslet a do těchto napájených zásuvek zapojit PC, monitor a do zásuvek s čistě přepěťovou ochranou naopak méně důležité spotřebiče, u nichž vás výpadek proudu nebude tolik trápit – například tiskárna či stolní lampa.

UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav
i Zdroj: DOTA2.cz

Model Eaton 3S 850 VA obsahuje dále dvojici USB portů pro nabíjení vašich mobilů, tabletů a podobně a díky speciálním úchytům ho snadno umístíte na zeď. Tento UPS stojí necelé tři tisíce korun, takže odhadem jako lepší herní myš. Za tuto cenu získáte především klid a nebudete se bát o váš drahý počítač a příslušenství, když venku začne řádit počasí. Riziko úderu blesku je sice malé, ale to je i v případě havárie auta, a přesto mít nepojištěné auto si téměř nikdo nedovolí, zatímco u počítačů na to většina hráčů nemyslí.

Náročnější zájemci mohou zvolit model Eaton Ellipse Pro 1600 VA. Tento model nabízí rovněž osm zásuvek, rozdělených stejně jako v případě levnějšího Eaton 3S 850 VA.

Nabízí ale řadu vychytávek navíc. Třeba funkci EcoControl, která umí sama vypnout periferní zařízení, pokud dojde k vypnutí toho hlavního. Pro lepší přehled umístil výrobce na čelní stranu displej, kde můžete sledovat provozní údaje a také vám prozradí, jak dlouho dokážou baterie ještě dodávat energii vašim elektrospotřebičům v případě výpadku. Model Ellipse Pro 1600 VA dokáže dodávat až 1000 W, což by mělo stačit k udržení na živu těch opravdu extrémně nabušených herních sestav.

UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav
i Zdroj: DOTA2.cz

Oba modely kvalitních UPS od Eatonu nabízí ještě další společné vychytávky. Třeba ochranu datových kabelů, aby se přepětí nedostalo do počítače touto cestou. Pro pohodlnější fungování je můžete přes USB připojit k počítači a nainstalovat speciální software, který umožní UPS snadno konfigurovat nebo nastavit automatické vypnutí. Stejně tak umí průběžně měřit maximální kapacitu baterií, jelikož jak asi víte, všechny baterie mají omezenou životnost. Oba UPS vás tak budou včas informovat, na nutnou výměnu baterií, abyste pak nebyli v tom nejméně vhodném okamžiku nepříjemně překvapeni.

UPS od Eatonu: Nutná ochrana nejen nejdražších herních sestav
i Zdroj: DOTA2.cz

Finální verdikt:

Ať už je pro vás hraní her občasnou zábavou nebo pravidelnou dávkou emocí, tak UPS od Eatonu by pod vašim stolem rozhodně neměl chybět.

Zmíněné záložní zdroje Eaton UPS najdete na CZC.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google
Reklama
Reklama